Bugun...Sporun cinsiyeti olmaz Kadınların isteyip de yapamayacağı birşey yoktur

Sporun cinsiyeti olmaz Kadınların isteyip de yapamayacağı birşey yoktur

facebook-paylas
Güncelleme: 19-05-2023 12:18:43 Tarih: 19-05-2023 08:17

Sporun cinsiyeti olmaz  Kadınların isteyip de yapamayacağı birşey yoktur

Merhabalar Sıla. Türk Kadın Futbol Liglerinde 8 yıllık bir emeğin var. En başından beri hep aynı mevkilerde mi oynadın?

Merhabalar, öncelikle kadın futbolunun gelişimi adına yaptıklarınız için size bir kadın futbolcu olarak teşekkürlerimi sunuyorum. 8 yıllık geçmişime bakacak olursak eğer, ilk olarak 2014 yılında Fatih Vatan Spor Kulübünde kadın futbol ligine giriş yapmıştım. Lisansım yeni çıkmasına rağmen takımın en küçüğü olarak kendimden 10 yaş büyük ablalarla ilk 11’de forma terletiyordum. Performansım çok iyi ilerlerken Beşiktaş kadın takımıyla olan lig maçında kafa topuna çıkarken talihsiz bir şekilde menisküsümü yırttım. Acilen ambulans geldi ve hastaneye kaldırıldım. 15 yaşımdayken menisküs operasyonu geçirmiş oldum. Daha sonra o zamanlar imkanlar bu kadar iyi değildi ne yazık ki ve iyileşip toparlanmam uzun sürdü. Tekrar futbola döndüğümde kısa bir dönem Fatih Vatanda oynadıktan sonra Kemer Fk’ya transfer oldum. 2 sezon orada oynadım ve şampiyonluk yaşayıp takımı 2.senesinde bir üst lige çıkarmayı başarmıştık. Daha sonra üniversiteye geçiş dönemimde de futbola ara vermek zorunda kaldım. Tekrar döndüğümde ülkemizde pandemi olduğundan dolayı ligler oynatılmıyordu. Bu süre zarfında kendim antrenmanlara ve kendimi geliştirmeye devam ettim. Pandemi bittiğinde Kemer FK’dan Bağcılar Evren Spor’a transfer oldum ve 2.ligten namağlup şampiyon olarak 1.lige yükselme başarısı gösterdik.

 

Şampiyonlukta çok büyük katkım oldu ve yaptığım gol ve asistlerle herkes bana çilingir demeye başlamıştı. Bu sezon içinde çok şanssızlıklar yaşamama rağmen Süper Lig takımlarından Kireçburnu SK’ya transfer olup tüm maçlarda takım kaptanı olarak forma terlettim. Mevkii konusuna gelecek olursak eğer futbola ilk başladığımda sağ bek ve stoper olarak görev aldım. Daha sonra çeşitli bölgelerde oynadım fakat asıl mevkiim her zaman sağ-sol açık yani hücum oyuncusu olarak devam etti. Çünkü çizgide kendimi daha rahat hissediyorum, ortalarıma ve şutlarıma çok güveniyorum. Tabi ki eksiklerim çok fazla ve her zaman kendimi geliştirmeye devam edeceğim fakat son vuruşlarımın ve bitirişlerimin de iyi olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. En sevdiğim özelliğim ise çalışmaktan hiç bıkmam ve disiplini çok severim.

Türkiye’de kadın futbolcu olmanın zorluklarından bahseder misin?

Türkiye’de ne yazık ki kadın futbolu hala hak ettiği ve olması gereken yerde değil. Yurtdışındaki kadın futboluyla bizim futbolumuz arasında çok fazla fark var. Ülkemizde kadın futboluna verilen değerin az olduğunu düşünüyorum. Zaten hala amatör statüde olmamızdan da anlaşılıyor her şey. Bu da biz kadın futbolcuları her anlamda olumsuz yönde etkiliyor. Bana göre her takımın masörü ve fizyoterapisti olmalı. Diyetisyeni ve psikologu olmalı. Atletik performans koçu, teknik direktör, yardımcı antrenörler ve kaleci antrenörü her takımda olması gerekiyor. Maddi imkansızlıklar çok fazla. Ne yazık ki hala ücret almadan oynayan oyuncular bile var sadece bu işi sevdiği için. Çok şükür biz en azından kendimizi geçindirebiliyoruz fakat aldığımız ücretler döktüğümüz terin karşılığı ne yazık ki değil.

 

Biz de erkekler gibi aynı sahada 90 dk boyunca aynı şartlar altında ter döküyoruz ve buna rağmen onlar gibi imkanlarımız yok. Sağlık konusuna gelecek olursak ve bence en önemlisi bu konu her kulüp, oyuncusu sakatlandığında arkasında durmuyor ne yazık ki. Tedavi masraflarını karşılamıyor ve oyuncuyu yalnız bırakıyor. Sırf bu yüzden bile futbola küsen, futbolu bırakan çok yetenekli kızlarımız var, arkadaşlarım var. Onun dışında ülkemizde kadınların futbol oynamasını sempatiyle karşılamayan “Kadınlar futbol mu oynar?” diyen ve bu zihniyette olan bir sürü insan var hala ne yazık ki. Sporun cinsiyeti, yaşı, ırkı, dini vs. olmamalı. Biz kadınların isteyip de yapamayacağı hiçbir şey yok bana göre. Futbolu küçüklüğümden beri seviyor ve oynuyorum. Babam futbol antrenörü ve onun erkek takımlarıyla sürekli olarak antrenmana çıkıyorum. Erkek arkadaşlarımla halı saha maçları yapıyorum ve hep beraber bundan çok keyif alıyoruz. Umarım bir an önce kadın futboluna bakış açışı erkeklerinki gibi olur.

Futbol sende hangi bakış açılarını değiştirdi?

Öncelikle futbol bende bir şeyi çok istediğim zaman onu elde etmek için sonuna kadar mücadele etmem ve ne yaşarsam yaşayayım hiçbir zaman pes etmemem gerektiğini öğretti. Bence hayattaki en önemli şeylerden biri insanın sevdiği işi yapması. Ruhen ve bedenen insana iyi gelen şeylerden biri bu. Sevmediğimiz bir işe ne kadar motive olabiliriz veya ne kadar kendimizi verebiliriz ki? Ama sevince ve isteyince insan daha da başarılı oluyor. Küçüklüğümden beri sporla uğraştığım için çevrem genişti ve futbol sayesinde çok daha fazla çevrem oldu. Çok güzel arkadaşlıklar edindim ve spor sayesinde Türkiye’nin birçok şehrini gezmiş oldum. Sporun güzel yanlarından biri de bu olsa gerek :)

 

Türk kadın futbolunda TFF ve ASKF arasında, kulüpler arasında, başkanlar arasında, teknik adamlar arasında ve futbolcular arasında iyi günde-kötü günde ciddi dayanışma görüyor musun yoksa bazı problemler mi var?

Ne yazık ki bazı problemler var bu konuda. Yeteri kadar çalışma yapıldığını düşünmüyorum kadın futbolu için. Ben 2022 yılında Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Bölümünden mezun oldum ve biz kadın futbolcularla ilgili testlere, çalışmalara çok az yer verildiğini hatta neredeyse hiç yer verilmediğini görüyorum. Kesinlikle bu yönde akademik çalışmaların sayısı artmalı. Böylelikle ülkemizdeki kadın futbolu da, futbolcularımız da gelişmiş olacaktır.

TFF Başkanı olsan Türk kadın futbolunda yapacağın yenilikler neler olurdu?

Kesinlikle ve kesinlikle ilk yapacağım değişiklik statü olurdu. İnsanlar bana “hangi ligde oynuyorsun?” dediklerinde “Süper Lig”de oynadığımı söylüyorum ve ardından doğal olarak “profesyonel misin?” diye bir soru geliyor. Ben de “ne yazık ki hala statüde amatör olarak geçtiğimizi ve üzülerek profesyonel olmadığımızı” söylüyorum. Direk bakış açısı değişiyor, gelişimimiz kısıtlanıyor, alınan maaşlar, sağlık imkanları, oynanan sahalarda vs. amatör olgular hâkim maalesef. Statü profesyonel olmalı, her takımın kendine ait bir tesisi olmalı, saha sıkıntısı olmamalı. Bunun içinde tabi ki maddi destekler ve sponsorluklar çok çok önemli.

 

Türk kadın futbolu sence hangi konularda dünyada adından söz ettirecek özelliklere sahiptir?

Türk kadın futbolunun dünyada adından söz ettirebilmesi için ülkemizde kadın futbolunun çok daha fazla gelişmesi lazım ne yazık ki. Çünkü dünyadaki kadın futboluna göre çok eksiklerimiz olduğunu düşünüyorum. Fakat hiçbir şey için geç değil. Yeterli imkân ve desteklerle beraber çok daha iyi seviyelerde olabileceğimizi düşünüyorum. Yeter ki isteyelim ve desteklenelim.

Uzun yıllara dayanan futbol geçmişinden önce 7 sene basketbol oynamışsın. Basketbolun futbola ne gibi katkıları oluyor sence?

Evet sizin de dediğiniz gibi spor hayatıma 9 yaşındayken basketbolla başladım. İstanbul Üniversitesi altyapısında yetişip 2.lige kadar geçen bir basketbol hayatım oldu. Bu süreçte hiç unutmadığım anılar biriktirdim. Basketbolda 2010-2011 senesinde Sivasta Türkiye Şampiyonluğu yaşadım. Çok güzel ve özel duygulardı benim için. 10 numaralı formayı giyiyordum fakat her zaman içimde bir futbol sevdası vardı. Çünkü babamla küçükken hep futbol maçları izlemeye giderdik, önceki soruda da söylediğim gibi babam da bir teknik adam ve küçüklüğümden beri onun kulübüne gidip erkeklerle antrenman yapardım. İlkokul ve ortaokul zamanımda da basketbol takımındayken bile teneffüslerde erkek arkadaşlarımla futbol maçları yapardım.

 

O zamanlar kadın futbolundan haberim yoktu. Taa ki ben liseye geçene kadar. Kazandığım lisede kadın futbol takımı olduğunu duydum ve hemen seçmelere girip okul takımında oynamaya başladım. Çoğumuz lisanslı sporcu olmamamıza rağmen Türkiye şampiyonasında 4.lük yaşamıştık. O zamanlar da okul takımı maçında kulüp hocası oyunumu beğendiğini söyleyip beni Fatih Vatan Spor Kulübüne almak istediğini dile getirmişti. Futbol hayatım bu şekilde başlamış oldu. Basketbolun futbola olan katkılarına gelecek olursam da fiziki açıdan bana çok büyük faydası oldu. Basketboldan dolayı kuvvetli, hızlı ve disiplinli bir sporcuydum. Bu da benim futboluma çok güzel bir şekilde yansıdı. Zıplama yeteneğim basketboldan dolayı çok gelişmişti ve futbolda bu yüzden hava hakimiyetimin çok iyi olduğunu düşünüyorum. Diğer bir güzel şey ise kesinlikle koordinasyon ve kondisyon. Altyapıdan beri bu antrenmanları gördüğüm için şanslıydım. Oyun zekâsı, pasların kalitesi, güç ve kuvvet, arkadaşlık ve takım ruhu, zamanlama, disiplin ve çalışmak. Bunların hepsini basketboldan futbola, futboldan da özel hayatıma aktardım. Şimdi ise kadın futbolcu olmamın yanında hem bir antrenör hem de bir beden eğitimi öğretmeniyim. Sporun içinden gelen biri olarak herkesin hayatında spora yer vermesi gerektiğini düşünüyorum.

 

Türk futboluna yıllarca emek vermiş bir kadın futbolcu olarak hayallerin ve umutlarından biraz bahseder misin?

En büyük hayalim Türk A Milli Kadın Futbol Takımı forması giymek. Bir diğeri de yurtdışında futbol oynamak. Gerçekten yurtdışındaki kadın futbolunda atmosfer çok güzel ve o atmosferi ben de yaşamak istiyorum. Kocaman bir stadyumda, dolu tribünlerin önünde gollerimi attıktan sonra anne ve babama koşup gollerimi onlara armağan etmek istiyorum. Futbolda oyuncu olarak kariyerimi tamamladıktan sonra antrenör olarak futbol hayatıma devam etmek istiyorum. Son olarak şunu eklemek isterim ki benim gibi kadın futboluna gönül veren gençlere ve kardeşlerime söyleyeceğim tek söz; “Asla hayallerinizden vazgeçmeyin ve hayalinizi gerçekleştirmek için çok çalışın :)”
Kaynak: Women.com

Editör: Çiya ÖZDEMIR

Bu haber 452 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Kadın Futbol 1. Ligi Haberleri

PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 32 28 1 3 73 20 87 +53
2 Fenerbahçe 32 27 1 4 85 28 85 +57
3 Trabzonspor 32 16 12 4 54 42 52 +12
4 Beşiktaş 32 14 12 6 42 38 48 +4
5 Çaykur Rizespor 32 14 12 6 43 47 48 -4
6 Başakşehir FK 32 13 12 7 42 38 46 +4
7 Kasımpaşa 32 13 12 7 55 57 46 -2
8 Sivasspor 32 11 10 11 38 43 44 -5
9 Antalyaspor 32 10 10 12 36 37 42 -1
10 Alanyaspor 32 10 10 12 41 46 42 -5
11 Adana Demirspor 32 9 10 13 48 43 40 +5
12 Samsunspor 32 10 14 8 36 42 38 -6
13 MKE Ankaragücü 32 8 11 13 40 41 37 -1
14 Kayserispor 32 10 12 10 36 45 37 -9
15 Konyaspor 32 8 12 12 34 45 36 -11
16 Hatayspor 32 7 13 12 36 44 33 -8
17 Gaziantep FK 32 8 17 7 35 50 31 -15
18 Fatih Karagümrük 32 7 16 9 35 41 30 -6
19 Pendikspor 32 7 16 9 36 64 30 -28
20 İstanbulspor 32 4 21 7 25 59 16 -34
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 30 22 6 2 70 27 68 +43
2 Göztepe 30 18 6 6 51 19 60 +32
3 Çorum FK 30 15 8 7 50 31 52 +19
4 Kocaelispor 30 15 8 7 45 34 52 +11
5 Sakaryaspor 30 14 7 9 43 30 51 +13
6 Bodrumspor 30 13 7 10 37 20 49 +17
7 Bandırmaspor 30 12 8 10 45 26 46 +19
8 Boluspor 30 13 10 7 28 32 46 -4
9 Gençlerbirliği 30 11 8 11 35 30 44 +5
10 Erzurumspor FK 30 11 8 11 28 25 41 +3
11 Keçiörengücü 30 9 12 9 27 36 36 -9
12 Şanlıurfaspor 30 8 12 10 27 31 34 -4
13 Ümraniyespor 30 9 14 7 33 42 34 -9
14 Manisa FK 30 7 11 12 36 37 33 -1
15 Tuzlaspor 30 8 14 8 31 45 32 -14
16 Adanaspor 30 9 16 5 24 42 32 -18
17 Altay 30 5 22 3 14 68 15 -54
18 Giresunspor 30 2 24 4 13 62 7 -49
Takım O G M B A Y P AV
1 Esenler Erokspor 33 23 5 5 74 28 74 +46
2 Bucaspor 1928 33 20 4 9 50 22 69 +28
3 Van Spor FK 32 21 5 6 53 32 69 +21
4 1461 Trabzon FK 33 19 6 8 62 33 65 +29
5 Yeni Mersin İdman Yurdu 33 16 7 10 47 27 58 +20
6 Ankaraspor 33 15 7 11 41 30 56 +11
7 Karacabey Belediye Spor 33 12 10 11 37 31 47 +6
8 Beyoğlu Yeniçarşıspor 33 13 13 7 42 34 46 +8
9 Ankara Demirspor 33 13 15 5 35 37 44 -2
10 Kırklarelispor 34 11 13 10 29 35 43 -6
11 Diyarbekir Spor 33 11 13 9 35 35 42 0
12 Altınordu 33 9 13 11 38 34 38 +4
13 Hes İlaç Afyonspor 33 9 13 11 21 34 38 -13
14 Nazilli Belediyespor 34 11 15 8 37 54 38 -17
15 Serik Belediyespor 33 9 14 10 28 37 37 -9
16 Zonguldak Kömürspor 33 9 16 8 35 53 32 -18
17 Kırşehir Futbol SK 33 5 21 7 29 65 22 -36
18 Bursaspor 33 5 20 8 24 59 20 -35
19 Adıyaman FK 33 3 24 6 22 59 15 -37
Takım O G M B A Y P AV
1 Kepezspor FAŞ 26 21 1 4 61 13 67 +48
2 Aliağa Futbol A.Ş. 27 18 0 9 54 15 63 +39
3 Ayvalıkgücü Belediyespor 26 13 6 7 36 23 46 +13
4 52 Orduspor FK 26 13 7 6 36 25 45 +11
5 İnegöl Kafkas GK 26 12 6 8 32 25 44 +7
6 Edirnespor 26 13 9 4 44 26 43 +18
7 K.Çekmece Sinopspor 27 10 10 7 38 28 37 +10
8 Mardin 1969 Spor 26 11 11 4 35 31 37 +4
9 Artvin Hopaspor 26 9 10 7 32 26 34 +6
10 Karabük İdmanyurdu Spor 26 10 12 4 24 38 34 -14
11 Talasgücü Belediyespor 26 8 14 4 28 41 28 -13
12 Kırıkkalegücü FK 26 7 14 5 25 35 26 -10
13 Gümüşhanespor 26 4 12 10 22 42 22 -20
14 Malatya Arguvanspor 26 2 20 4 13 51 10 -38
15 Tarsus İdman Yurdu 26 2 21 3 18 79 9 -61
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 19/04/2024 Beşiktaş vs MKE Ankaragücü
 20/04/2024 İstanbulspor vs Fatih Karagümrük
 20/04/2024 Konyaspor vs Alanyaspor
 20/04/2024 Kayserispor vs Trabzonspor
 20/04/2024 Samsunspor vs Adana Demirspor
 21/04/2024 Başakşehir FK vs Çaykur Rizespor
 21/04/2024 Antalyaspor vs Hatayspor
 21/04/2024 Galatasaray vs Pendikspor
 21/04/2024 Gaziantep FK vs Kasımpaşa
 22/04/2024 Sivasspor vs Fenerbahçe
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 19/04/2024 Altay vs Manisa FK
 20/04/2024 Bandırmaspor vs Tuzlaspor
 20/04/2024 Giresunspor vs Göztepe
 20/04/2024 Eyüpspor vs Boluspor
 21/04/2024 Bodrum FK vs Şanlıurfaspor
 21/04/2024 Çorum FK vs Adanaspor
 21/04/2024 Gençlerbirliği vs Erzurumspor FK
 21/04/2024 Sakaryaspor vs Keçiörengücü
 22/04/2024 Ümraniyespor vs Kocaelispor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 17/04/2024 Van Spor FK vs Ankaraspor
 21/04/2024 Adıyaman FK vs 1461 Trabzon FK
 21/04/2024 Altınordu vs Yeni Mersin İdman Yurdu
 21/04/2024 Ankara Demirspor vs Diyarbekir Spor
 21/04/2024 Beyoğlu Yeniçarşıspor vs Van Spor FK
 21/04/2024 Bucaspor 1928 vs Esenler Erokspor
 21/04/2024 Bursaspor vs Hes İlaç Afyonspor
 21/04/2024 Kırşehir Futbol SK vs Kırklarelispor
 21/04/2024 Nazilli Belediyespor vs Karacabey Belediye Spor
 21/04/2024 Adıyaman FK - 1461 Trabzon FK 1461 Trabzon FK ligdeki son 7 maçında hiç kaybetmedi  1461 Trabzon FK yenilmez
 21/04/2024 Altınordu - Yeni Mersin İdman Yurdu Altınordu ligde evindeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Altınordu yenilmez
 21/04/2024 Beyoğlu Yeniçarşıspor - Van Spor FK Van Spor FK ligdeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Van Spor FK yenilmez
 21/04/2024 Bucaspor 1928 - Esenler Erokspor Bucaspor 1928 ligde evindeki son 15 maçında hiç kaybetmedi  Bucaspor 1928 yenilmez
 21/04/2024 Serik Belediyespor - Zonguldak Kömürspor Zonguldak Kömürspor ligde deplasmandaki son 7 maçında hiç kazanamadı  Serik Belediyespor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 21/04/2024 Edirnespor vs Mardin 1969 Spor
 21/04/2024 İnegöl Kafkas GK vs Tarsus İdman Yurdu
 21/04/2024 Karabük İdmanyurdu Spor vs Malatya Arguvanspor
 21/04/2024 Kepezspor FAŞ vs Ayvalıkgücü Belediyespor
 21/04/2024 Kırıkkalegücü FK vs Gümüşhanespor
 21/04/2024 Talasgücü Belediyespor vs Artvin Hopaspor
 21/04/2024 52 Orduspor FK vs K.Çekmece Sinopspor
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI