Bugun...FUTBOLA KADIN ELİ DEĞDİ!

Futbol’un ‘F’sinden anlamazken şimdi Bölgesel Amatör Ligde top koşturan bir takımın başında…

facebook-paylas
Tarih: 23-07-2023 14:37

FUTBOLA KADIN ELİ DEĞDİ!

FUTBOLA KADIN ELİ DEĞDİ!
Futbol’un ‘F’sinden anlamazken şimdi  Bölgesel Amatör Ligde top koşturan bir takımın başında…

Yıllardır  erkek egemenliğinin  boy gösterdiği futbol  takımlarında  kadın başkan, kadın antrenör, kadın oyuncu görmek  neredeyse imkansızken şimdiler de Polatlı da   şehrin takımını temsil eden  bir takım  artık  kadın başkana emanet…

 En çokta futbolcuların yoğun  talebi ile   bu görevi kabul eden Başkan Sevgi Coşkun peki futbol serüvenine nasıl başladı? Futboldan anlamazken, futbol maçlarını izlemekten hiç hoşlanmazken   futbolu bu kadar sevdiren,  gece gündüz  , şehir şehir gezdiren  futbol tutkusunda  dünden bugüne  yolculuğa çıkıyoruz…

FUTBOLUN’ F’ SİNİ BİLMEZKEN ŞİMDİ ŞEHRİN TAKIMINI YÖNETECEK

 

SPOT:  TAKIMIN HEM   BAŞKANI, HEM  ANNESİ,HEM   ABLASI  …

  

1926  Polatlı Belediye spor kulübün  çiçeği burnunda yeni başkanı Sevgi Demir Coşkun’a emanet.  Polatlı futbol tarihinde ilk kez bir kadın futbol kulübünün   başına getirildi.     Bölgesel Amatör Ligde  mücadele eden 1926 Polatlı Belediyespor   yeni sezona oldukça iddialı girecek. Yeni başkan Sevgi Coşkun’un önceliğinde takım oyuncularının   ihtiyaçlarını ve yaşam standartlarının iyileştirilmesi ve şampiyonluk var.

BAŞKAN SEVGİ COŞKUN PEKİ FUTBOL SERÜVENİNE NASIL BAŞLADI?

Futbol’un ‘F’sinden anlamazken şimdi  Bölgesel Amatör Ligde   top koşturan bir  takımın başında…

Yıllardır  erkek egemenliğinin  boy gösterdiği futbol  takımlarında  kadın başkan, kadın antrenör, kadın oyuncu görmek  neredeyse imkansızken şimdiler de Polatlı da   şehrin takımını temsil eden  bir takım  artık  kadın başkana emanet…

 En çokta futbolcuların yoğun  talebi ile   bu görevi kabul eden Başkan Sevgi Coşkun peki futbol serüvenine nasıl başladı? Futboldan anlamazken, futbol maçlarını izlemekten hiç hoşlanmazken   futbolu bu kadar sevdiren,  gece gündüz  , şehir şehir gezdiren  futbol tutkusunda  dünden bugüne  Başkan Coşkun ile yolculuğa çıkıyoruz…

 

 

 

 Polatlı Ahi Tohumculuk olarak faaliyet gösteren  firmanın işletmeciliğini yapan , 1926 Polatlı Belediyespor Kulüp Başkanı Sevgi Demir Coşkun “   Ben erkek egemen bir sektörde çalışıyorum. Kendi işimde de Türkiye  ve Polatlı da  hububat noktasında ilk kadın tohumcuyum. Erkek egemen sektöre  alışkınım ve ilkleri yaşamayı seviyorum.

 FUTBOLLA UZAKTAN YAKINDAN ALAKAM YOKTU

1926 Polatlı Belediye spor ile yollarımızın  kesişmesi  Ramazan  Başkanı vereceğimiz destekle   başladı. Daha öncesin de ne kulüple   bir bağlantım ne futbolla bir ilgim yoktu. Polatlı sevdalısı bir insan olarak şehrin takımına  moral  ve destek vermek için  takıma bir  Kaç kez yemek verdik.  

 Futbolla uzaktan yakından alakam yok, bir iki maça  gittim, biraz destek olduk futbolcularımızla birkaç kez   yemek yedik sonrasında kendimi maçlarda  buldum. Her şey bir yemekle  başladı ve sonra kendimi maçlarda buldum .  Futbol bende bir aşka dönüştü,  izlemeye gittiğim her maçtan keyif almaya başladım.

 O süreçte ne takım yönetimindeyim ne sponsorum, ne 1926 Polatlı Belediyespor  ile nede Polatlı Belediyesi ile hiçbir bağlantım yoktu.   Eşim Cihangir Coşkun daha sonra kulüp yönetimine girdi. Ben fahri gönüllüydüm.  O süreci Süper Amatör  Ligde Ramazan Başkanla birlikte  Bölgesel Amatör Lige taşıdık.  Bölgesel Amatör Ligde  kalmak için Ankara takımlarını geride bırakmak gerekiyordu.

İLK TRİBÜNE GİTTİĞİNDE NE HİSSETTİ?

 Futbol maçına gittiğinde kadın kimliğini unutuyorsun. Kadının olduğu yerde naiflik oluyor. Zaman zaman taraftarlarımız “Sevgi abla sen olunca küfür edemiyoruz” gibi söylemleri olurdu. Bir kadının olduğu yerde  ortama saygı geliyor . Deplasman gittiğinizde  sahaya indiğinizde  kadına olan saygıyı görebiliyoruz. Hem taraftarın hem  yöneticilerin hem futbolcularımızdan bu saygıyı görüyoruz. Tribünde sahada  kadın varsa tribünde küfür olmaz, argo kelimeler olmaz, şiddet olmaz.

 Ben artık  gerek Polatlı da gerekse deplasmanda maçlara gitmeyi kendime görev edinmiştim,  çocuklara her gün yaşam koçluğu yaptım, istinasız her akşam tesise gidip çocuklara moral mücadele ve azim duygusunu aşılamaya çalıştım.

 

STOPER, FORVET SAĞ KANAT ? NE DİYOR BU ADAMLAR ŞAŞKINLIĞI

 

Futbol camiasına ilk girdiğimde  sağ kanat diyorlar forvet, stoper  diyorlar , anlamıyorum bu adamlar ne diyor ?  ne  demek istorlar?     Tarım sektörüne ilk girdiğimde ben buğdayla arpayı ayırt edemezdim şimdi tarlada tohum çeşidini ayırabiliyorum.

Sonra İbrahim Atak hocama dedim ki hocam beni bir çalıştır,  dersime iyi çalıştım. Sağ olsun İbrahim Atak hocam hepsini anlattı öğretti. Şimdi çoğu şeye vakıfım öğrendim ama ben yine halk dilinden konuşuyorum. Adam hücuma gidiyor diyorum diğerin  şunu yapması lazım diyorum çok fazla teknik terimle konuşmuyorum, teknik terim hocalarımızın işi. Olaya vakıf mıyım evet anlıyor muyum evet olmasaydım başkanlık teklifini kabul etmezdim. Zaman zaman maçın atmosferine kapılı kendimi kaybettiğim zamanlarda oluyor . Maçta çok fazla bağırıyorum. Ama şimdi kulüp başkanı olarak tribünde  ünde yaptığımı yapmam.  Maç esnasında zaten hiç oturmuyorum bir başmışsınız karşı tribünde taraftarın içindeyim . Taraftar da ondan beni çok seviyor. Bir bakıyorum Sinçoların bir bakıyorum Nukreditlerin içindeyim   maçın atmosferine kendimi çok fazla kaptırıyorum.

 

 

 BACAKLARINI  YARA BERE İÇİNDE GÖRÜNCE OTURDUM AĞLADIM

 

  Bir kadın olarak annelik iç güdüsü de  devreye giriyor, ben onlarla ağladım onlarla güldüm. Onlar sakatlandığında onlardan daha çok canım yandı. Hiç unutmuyorum Kozlu maçı öncesine   oteldeyken   futbolcumuz  Kemal Aydın  önümüzden yürüyor, bacaklarını gördüğümde    o kadar ağladım ki yemek yemeden odaya çıktım. Bacakları o kadar fazla yaralanmış ki, bir önceki maçta Kemal’in üzerine oynadıkları için bacakları yara bere içindeydi.

 

BİZ SAHİPLENME AİDİYET DUYGUSU İLE BÖLGESEL AMATÖR LİGDE KALDIK

 

 Takımla bir bağ kurduğunda  sahipleniyorsun, onlarda sizi sahipleniyor.  Biz sahiplenme aidiyet duygusu ile Bölgesel Amatör Ligde kaldık.

İyi ki de  oldu iyi ki de onları tanımışım Bu durumda inanılmaz keyif alıyorum.

 

KADINLAR HER YERDE OLMALILAR

 

 Bu işin erkeği   kadını olmadığını kendi işime girdiğimde görmüştüm ama futbolun içine girince  daha iyi anladım. Kadınlar her yerde olmalılar.  Cinsiyet kavramı artık ülkemizde bitmeli. Hiçbir şey ne erkek egemen ne kadın egemen diye bir sektör yok. Hem kadın hem erkek her sektörde başarılı olabilir. Dünyanın en iyi başarılı aşçıları erkeklerden oluyor ama kadın mutfakta. Kadınların futbol camiasında da başarılı olacağına inanıyorum.

 Pozitif  ayrımcılık yapıyor muyum? Evet yapıyorum. Başka başka sektörlerde  başarılı   kadınları gördüğümde    daha mutlu oluyorum.

 Kadın denildiğinde akla şiddet gelmemeli.  Türkiye’de kadın dendiğinde şiddet  akla geliyor biz artık bunları konuşmamalıyız .Bunları konuştuğumuzda erkeğin gücü daha çok ön plana çıkıyor ve kadın dendiğinde ezik  tanımlaması yapılıyor.  Kadın denildiğinde hangi sektörde olursa olsun başarıları ön plana çıktığında  şiddeti de farkında olmadan ekarte edeceğiz ve daha güçlü kadınlar gelecek ve cinsiyet ayrımı zamanla bitecektir.  Benim  için iyi ve kötü insanlar var  erkek kadın yok.

DEPLASMANDA  TRİBÜNLERDE  KADIN  BAŞKANA BAKIŞ NASIL?

  İsim vermeyeceğim bir kulüp başkanın eşi hiç nezaketli davranışlarda bulunmamış,  Bu hanımefendi için yaklaşma uzak dur  şeklinde çok uyarıldım.

Biz her zaman nezaketimizi korduk, kadınların naif olmasından nezaketli olmasından yanayım. Her gittiğim deplasmanda bunu yapmaya çalıştım. Polatlı ya deplasman gelen her takımı  önce misafirimiz biz ev sahibiyiz  düsturu ile karşıladım. Gittiğimiz yerde de  misafir olduğumuz için ne dedilerse yaptık. Ki o hanımefendi  ile bile çok iyi bir  ilişki kurduk. Spor stres atma yeri spor ne siyaset, ne kavga ne şiddet yeri. Evet oluyor mu oluyor ama saha içinde. Dışarıda çok büyük dostlukların olacağı yerlerdir spor. Spor  denildiğinde akla dostluk gelir mutluluk barış gelir çok şükür bunu başardık .

 FUTBOLCULAR SİZİN BAŞKANLIĞINIZI  NASIL KARŞILADI

Bir yıldır inanılmaz bir baskı altınaydım. Önce futbolcular sonra taraftarlar ve en son yönetimden. Üçlü  bir saç ayağı vardı ve ben bu saç ayaklarının arasında kalmıştım. Hepsi bana geçen  yıldan itibaren  zaten başkanım demeye başlamışlardı.

 Futbolcular bir anne modeli istiyorlar. Hepsi gurbette.  hastalandıklarında yanlarına gidip  bir  onlarla beraber ağladım için beraber güldüğüm doğum günleri beraber kutladığımız için onlar zaten en baştan  beri bana inanılmaz baskı yaptılar. Bazıları ile yollarımız ayrıldı onlarla bile hala görüşüyorum bana inanılmaz destek verdiler.    İnşallah onlarda yakın yerlere transfer olurlar her maçlarına gitmeye gayret göstereceğim.

 

 1926 da ÖNCELİĞİNİZ NE OLACAK?

 

 

Bu konuyu yönetim ve Belediye  başkanımızla görüştüm. Bu yıl şampiyonluğa oynayacak bir takımız. Geçen sene  BAL ‘dı bu sene şampiyon olacağız .  Bunun için şartları iyi

leştireceğiz. Bu halkından bu noktada ricam olacak. Bu takım sadece Polatlı Belediyesinin takımı değil, Polatlı’nın takımı. Polatlı’mızda çok fazla iş adamlımız var. Kimseden milyon dolarlar istemiyoruz ama bu takıma destek isterim.  Elimizi taşın altına koymak lazım tarih yazmak lazım,30  yıllık hasreti bitirmek lazım. Belediye başkanımız sağ olsun bu konuda bize inanılmaz destek veriyor, tesisin iyileştirilmesi, şartların  iyileştirilmesi konusunda destek veriyor.  da  Belediyeye müteşekkirim.  Karapınar’ da ki spor tesisleri yetişirse şartlar daha iyi olacak.  Olmazsa  buradaki tesisi iyileştireceğiz.

 

 POLATI DA KADINLARIMIZI TRÜBÜNDE GÖRMEK İSTİYORUM

  

 Devrek’te inanılmaz kadın taraftar var.  Çubuk ve Kavaklıdere maçında inanılmaz kadın taraftar gelmişti zaman keşke bizim maçlarımızda da kadın taraftarlarımız gelse diye istemiştim.

 kadınlarımızı tribüne getirmek için çalımalar başladım ve inşallah getirteceğim  Kadın taraftarlarımızdan sözünü aldım. Onlar sadece sahaya nasıl geleceğiz diye  ulaşım konusunda sıkıntı yaşayacaklarını  söylediler onu da çözeriz.

 FUTBOLCULARIN AİLELERİNİ DE MAÇA GETİRTECEKMİSİNİZ?

 

 Projelerimizden birisi futbolcularımızın alilerini maçlara getirmek. İsterlerse her maça gelinler canları nasıl isterse. Önemli olan futbolcularımızın  başkanım alilerimizi maça getirtmek burada misafir etmek istiyoruz demeleri yeterli. Her türlü desteği veririz hiç bir yer olmasa bile evimin kapısı açık.

 

POLATLI DA İKİ TAKIMINDA İSMİN ÖNÜNDE POLATLI VAR

 

 B izde  erkek taraftar noktasında gerçek taraftarımız çok iyi hem takımı hem yönetimi motive ediyorlar. Bizde muhalif taraftarda çok. Şehirde iki takım var   birini destekliyorsa diğerini desteklemiyorlar.  Halbuki ikisi de şehrin takımı ikisinde önünde POLATLI ibaresi var.

POLATLI İNŞALLAH 30 YIL SONRA TARİHE GEÇECEK

 Polatlı Sevdalısıyım Polatlı Milliyetçiyim Polatlı ya her koşulda ve her şekilde destek vermeye hazırım. Polatlı da ki herkesten bize destek vermesini istiyorum, Maddi anlamda değil manevi destek versinler yeter. Polatlı inşallah 30 yıl sonra tarihe geçecek” dedi.

 HABER AYSUN YILMAZ BENLİ
Bu haber 289 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Bölgesel Amatör Lig Haberleri

PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 32 28 1 3 73 20 87 +53
2 Fenerbahçe 32 27 1 4 85 28 85 +57
3 Trabzonspor 32 16 12 4 54 42 52 +12
4 Beşiktaş 32 14 12 6 42 38 48 +4
5 Çaykur Rizespor 32 14 12 6 43 47 48 -4
6 Başakşehir FK 32 13 12 7 42 38 46 +4
7 Kasımpaşa 32 13 12 7 55 57 46 -2
8 Sivasspor 32 11 10 11 38 43 44 -5
9 Antalyaspor 32 10 10 12 36 37 42 -1
10 Alanyaspor 32 10 10 12 41 46 42 -5
11 Adana Demirspor 32 9 10 13 48 43 40 +5
12 Samsunspor 32 10 14 8 36 42 38 -6
13 MKE Ankaragücü 32 8 11 13 40 41 37 -1
14 Kayserispor 32 10 12 10 36 45 37 -9
15 Konyaspor 32 8 12 12 34 45 36 -11
16 Hatayspor 32 7 13 12 36 44 33 -8
17 Gaziantep FK 32 8 17 7 35 50 31 -15
18 Fatih Karagümrük 32 7 16 9 35 41 30 -6
19 Pendikspor 32 7 16 9 36 64 30 -28
20 İstanbulspor 32 4 21 7 25 59 16 -34
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 30 22 6 2 70 27 68 +43
2 Göztepe 30 18 6 6 51 19 60 +32
3 Çorum FK 30 15 8 7 50 31 52 +19
4 Kocaelispor 30 15 8 7 45 34 52 +11
5 Sakaryaspor 30 14 7 9 43 30 51 +13
6 Bodrumspor 30 13 7 10 37 20 49 +17
7 Bandırmaspor 30 12 8 10 45 26 46 +19
8 Boluspor 30 13 10 7 28 32 46 -4
9 Gençlerbirliği 30 11 8 11 35 30 44 +5
10 Erzurumspor FK 30 11 8 11 28 25 41 +3
11 Keçiörengücü 30 9 12 9 27 36 36 -9
12 Şanlıurfaspor 30 8 12 10 27 31 34 -4
13 Ümraniyespor 30 9 14 7 33 42 34 -9
14 Manisa FK 30 7 11 12 36 37 33 -1
15 Tuzlaspor 30 8 14 8 31 45 32 -14
16 Adanaspor 30 9 16 5 24 42 32 -18
17 Altay 30 5 22 3 14 68 15 -54
18 Giresunspor 30 2 24 4 13 62 7 -49
Takım O G M B A Y P AV
1 Esenler Erokspor 33 23 5 5 74 28 74 +46
2 Bucaspor 1928 33 20 4 9 50 22 69 +28
3 Van Spor FK 32 21 5 6 53 32 69 +21
4 1461 Trabzon FK 33 19 6 8 62 33 65 +29
5 Yeni Mersin İdman Yurdu 33 16 7 10 47 27 58 +20
6 Ankaraspor 33 15 7 11 41 30 56 +11
7 Karacabey Belediye Spor 33 12 10 11 37 31 47 +6
8 Beyoğlu Yeniçarşıspor 33 13 13 7 42 34 46 +8
9 Ankara Demirspor 33 13 15 5 35 37 44 -2
10 Kırklarelispor 34 11 13 10 29 35 43 -6
11 Diyarbekir Spor 33 11 13 9 35 35 42 0
12 Altınordu 33 9 13 11 38 34 38 +4
13 Hes İlaç Afyonspor 33 9 13 11 21 34 38 -13
14 Nazilli Belediyespor 34 11 15 8 37 54 38 -17
15 Serik Belediyespor 33 9 14 10 28 37 37 -9
16 Zonguldak Kömürspor 33 9 16 8 35 53 32 -18
17 Kırşehir Futbol SK 33 5 21 7 29 65 22 -36
18 Bursaspor 33 5 20 8 24 59 20 -35
19 Adıyaman FK 33 3 24 6 22 59 15 -37
Takım O G M B A Y P AV
1 Kepezspor FAŞ 26 21 1 4 61 13 67 +48
2 Aliağa Futbol A.Ş. 27 18 0 9 54 15 63 +39
3 Ayvalıkgücü Belediyespor 26 13 6 7 36 23 46 +13
4 52 Orduspor FK 26 13 7 6 36 25 45 +11
5 İnegöl Kafkas GK 26 12 6 8 32 25 44 +7
6 Edirnespor 26 13 9 4 44 26 43 +18
7 K.Çekmece Sinopspor 27 10 10 7 38 28 37 +10
8 Mardin 1969 Spor 26 11 11 4 35 31 37 +4
9 Artvin Hopaspor 26 9 10 7 32 26 34 +6
10 Karabük İdmanyurdu Spor 26 10 12 4 24 38 34 -14
11 Talasgücü Belediyespor 26 8 14 4 28 41 28 -13
12 Kırıkkalegücü FK 26 7 14 5 25 35 26 -10
13 Gümüşhanespor 26 4 12 10 22 42 22 -20
14 Malatya Arguvanspor 26 2 20 4 13 51 10 -38
15 Tarsus İdman Yurdu 26 2 21 3 18 79 9 -61
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 19/04/2024 Beşiktaş vs MKE Ankaragücü
 20/04/2024 İstanbulspor vs Fatih Karagümrük
 20/04/2024 Konyaspor vs Alanyaspor
 20/04/2024 Kayserispor vs Trabzonspor
 20/04/2024 Samsunspor vs Adana Demirspor
 21/04/2024 Başakşehir FK vs Çaykur Rizespor
 21/04/2024 Antalyaspor vs Hatayspor
 21/04/2024 Galatasaray vs Pendikspor
 21/04/2024 Gaziantep FK vs Kasımpaşa
 22/04/2024 Sivasspor vs Fenerbahçe
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 19/04/2024 Altay vs Manisa FK
 20/04/2024 Bandırmaspor vs Tuzlaspor
 20/04/2024 Giresunspor vs Göztepe
 20/04/2024 Eyüpspor vs Boluspor
 21/04/2024 Bodrum FK vs Şanlıurfaspor
 21/04/2024 Çorum FK vs Adanaspor
 21/04/2024 Gençlerbirliği vs Erzurumspor FK
 21/04/2024 Sakaryaspor vs Keçiörengücü
 22/04/2024 Ümraniyespor vs Kocaelispor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 17/04/2024 Van Spor FK vs Ankaraspor
 21/04/2024 Adıyaman FK vs 1461 Trabzon FK
 21/04/2024 Altınordu vs Yeni Mersin İdman Yurdu
 21/04/2024 Ankara Demirspor vs Diyarbekir Spor
 21/04/2024 Beyoğlu Yeniçarşıspor vs Van Spor FK
 21/04/2024 Bucaspor 1928 vs Esenler Erokspor
 21/04/2024 Bursaspor vs Hes İlaç Afyonspor
 21/04/2024 Kırşehir Futbol SK vs Kırklarelispor
 21/04/2024 Nazilli Belediyespor vs Karacabey Belediye Spor
 21/04/2024 Adıyaman FK - 1461 Trabzon FK 1461 Trabzon FK ligdeki son 7 maçında hiç kaybetmedi  1461 Trabzon FK yenilmez
 21/04/2024 Altınordu - Yeni Mersin İdman Yurdu Altınordu ligde evindeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Altınordu yenilmez
 21/04/2024 Beyoğlu Yeniçarşıspor - Van Spor FK Van Spor FK ligdeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Van Spor FK yenilmez
 21/04/2024 Bucaspor 1928 - Esenler Erokspor Bucaspor 1928 ligde evindeki son 15 maçında hiç kaybetmedi  Bucaspor 1928 yenilmez
 21/04/2024 Serik Belediyespor - Zonguldak Kömürspor Zonguldak Kömürspor ligde deplasmandaki son 7 maçında hiç kazanamadı  Serik Belediyespor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 21/04/2024 Edirnespor vs Mardin 1969 Spor
 21/04/2024 İnegöl Kafkas GK vs Tarsus İdman Yurdu
 21/04/2024 Karabük İdmanyurdu Spor vs Malatya Arguvanspor
 21/04/2024 Kepezspor FAŞ vs Ayvalıkgücü Belediyespor
 21/04/2024 Kırıkkalegücü FK vs Gümüşhanespor
 21/04/2024 Talasgücü Belediyespor vs Artvin Hopaspor
 21/04/2024 52 Orduspor FK vs K.Çekmece Sinopspor
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI